8 Nisan 2010 Perşembe

BORA'NIN PASTASI

boradoğumgünü7 007
Dün yani bayramın 2.günü küçük oğlum Bora'mın doğumgünüydü. Ona bayram sonrası arkadaşlarının da geleceği bir doğumgünü ve süslü bir doğumgünü pastası yapmayı önerdimsede illaki bu gün pastamı istiyorum ama arkadaşlarımla da doğumgünü isterim diye tutturdu. Evde süslü bir pasta yapacak malzemem yoktu, üstelik bayram günü pasta ile uğraşacak durumum da yoktu. Ama bir şeyler yapmam gerekiyordu. En kolayından renkli bir şeyler yapayım diye düşünürken HALENZE'nin yaptığı süslemeyi hatırladım. Fikir çok hoşuma gitmişti. pandispanya olarak da HÜNERLİ BAYANLAR, Müge'nin harikulade bir şekilde toparladığı pandispanya tariflerinden faydalandım. Ve yoğurtlu kakaolu pandispanya tarifini kullandım. Hem çok pratikti hemde inanılmaz lezzetli oldu.
Pastanın yapılışını sıralayacak olursak;
1.Yukarıda linkini verdiğim pandispanyadan pişirip, üçe böldüm.
2.200 gr sütlü kuvertürü benmari yöntemi ile eritip, 200 gr krema ile çırptım ve dolapta soğuttum.
3.1 paket sade krem şantiyi 1 su bardağı sütle çırpıp dolapta soğuttum.
4.Pandispanyanın her katını portakallı fanta ile ıslatıp, çikolatalı ganaj sürdüm ve muz dilimleri yerleştirip, üstünü ince bir tabaka krem şanti ile kapattım.
5.İki ara katı da yukarıda bahsettiğim gibi hazırladım.Artan krem şantiyi ve çükolatalı ganajı birbirine kattım ve tüm pastanın üstünü bu karışımla sıvadım. İki küçük paket bonibon ve eti cin'leri ikiye bölerel resimdeki gibi süsledim.
6.Önceden artan ve buzlukta dondurduğum minik bir parça kurabiye hamurundan, harf kalıplarıyla bora yazısı çıkarıp, şişlere takarak pişirdim. Ve 1 avuç lamış şeker hamurunda faydalanarak kurabiyeleri kapladım. Hazırdaığım pastayı 1-2 saat dolapta beklettim ve servise yakın kurabieleri üstüne sapladım.
Bora geçiştirmede olsa pastaya çok sevindi sadece biraz fazla renkli ve bebek işi buldu. Ancak lezzeti fevkalede yerinde olan pastadan oldukça büyük bir dilim yemeyi ihmal etmedi. Bora'cığımın doğumgününü birkezde buradan kutluyorum ve Allah nice sağlıklı ömürler versin yavrum diyorum.
Bu arada pandispanya tarifinden faydalandığım HÜNERLİ BAYANLAR'a ve süsleme fikrini aldığım HALENZE'ye çok teşekkür ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder