8 Nisan 2010 Perşembe

ENGİNAR MEVSİMİNDE


İstediğimiz her sebze ve meyveyi, her mevsimde bulabilmemiz mümkün. Ama bana göre sebze ve meyveler mevsiminde güzeller ve lezzetliler. Yaklaşık olarak iki yıldır buzdolabımın derin dondurucusunda başka bir mevsime ait sebzeleri saklamıyorum ve çarşıdan da almıyorum. Neden mi?
Çünkü her mevsim bulabildiğimiz ve yediğimiz sebzeleri artık özlemiyoruz. Örneğin; bütün bir kış istediğimiz her an taze fasulye veya patlıcan bulabildiğimiz için artık bu sebzelerin tadlarını özlemiyoruz ve yazın bol oldukları dönemlerde de o güzelim tadlarını alarak yiyemiyoruz. Yani bıkmış oluyoruz. Oysa kışın taze fasulyeyi, dolmalık biberi, patlıcanı, yazın ıspanağı, lahanayı ve diğerlerini özlemeliyiz ki mevsiminde hem taze taze hemde lezzetini ala ala yiyelim. Üstelik hormonsuz ve vitaminli bir şekilde. Mevsiminde doya doya yememiz gereken sebzelerden biride enginar. Şimdi tam mevsimi olan bu karaciğer dostu, sağlık deposu sebzeyi siz de doya doya yiyin.
ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR
*5 adet enginar,
*1 adet orta boy soğan,
*1 adet havuç,
*1 adet büyükçe patates,
*1 su bardağı kadar bezelye,
*1 çay bardağı kadar zeytinyağı,
*1 yemek kaşığı un,
*2 adet kesme şeker,
*tuz ve yarım limon.
üstüne serpmek için dereotu.
Hazırlanışı;
1. Öncelikle enginarları limonlu suda bekleterek kararmalarını önleyelim.
2. Bezelye diğer sebzelere göre daha geç piştiği için bezelyeyi önceden bir miktar haşlayın ve süsün. Ama diğer sebzelerle beraber daha sonrada pişeceği için çok fazla haşlamayın.
3.Soğanı yemeklik doğrayarak, zeytinyağında biraz çevirin. Bir yemek kaşığı unu da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Daha sonra küp küp doğranmış havucu ve patatesi de ekledikten sonra, tuzunu ve şekerini de ekleyerek yaklaşık 5 dakika kadar sebzeleri kavurun.
4.Enginarları çukur kısımları aşağı bakacak şekilde tencereye diğer sebzelerin üzerine yerleştirin.
5.Enginarların üstünü çok az geçecek kadar, kaynar su dökün ve dilimlediğiniz yarım limonu tencereye atarak, orta ateşte enginarlar pişinceye kadar pişirin.
6. Enginarların pişip pişmediğinin çatal batırarak anlayabilirsiniz. Suyunu çekmiş ve enginarlar hala pişmemişse çok az sıcak su ekleyebilirsiniz.
7. Enginarlar piştikten sonra tencereden çıkarmadan soğutun.
8. Soğuyan enginarları servis tabağına alıp, ortalarına diğer sebzeleri doldurun ve dereotuyla servis yapın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder